Platform-shooter v Godotu – založení projektu

Novinky, tutoriály, tipy a další...

Platform-shooter v Godotu – založení projektu

tutorial platformer

Jako první po spuštění nainstalované aplikace se nám otevře okno, ve kterém se nachází seznam našich projektů. Kliknutím na tlačítko Nový projekt se nám spustí průvodce pro vytvoření projektu. Průvodce je natolik intuitivní, že přesný popis by byl nadbytečný.

Správce projektů - Godot

Na rozdíl od Unity nemusíme při vytváření projektu vybírat, zda bude projekt 2D nebo 3D, jediné co vybereme je vykreslovač, který bude pro projekt vhodný a hotovo. Pokud chcete vědět více o rozdílech mezi Godotem a Unity, můžete si o nich přečít v tomto článku.

Po vytvoření projektu se otevře již samotný editor a můžeme začít pracovat. Přehled celého rozhraní pro teď vynecháme – bude dostatek času ho přiblížit jak se k jednotlivým částem dostaneme. Nicméně pokud chcete, tak si o něm můžete přečíst v tomto oficiálním článku.

Program po otevření projektu

První si vytvoříme složku pro ukládání scén. Klikneme pravým tlačítkem na složku res://, která se nachází v levém dolním rohu pod záložkou Souborový systém a klikneme na tlačítko Nová složka. Složku pojmenujeme Scenes a potvrdíme tlačítkem OK.

Teprve nyní si vybereme, jestli bude scéna 2D, 3D a nebo UI pomocí tlačítek v levé části okna. V této sérii tutoriálů budeme vytvářet 2D hru, takže vybereme 2D scéna. Teď, když zmáčkneme kombinaci kláves Ctrl + S, nebo klikneme na Scéna -> Uložit Scénu, tak na nás vyskočí okno, ve kterém můžeme vybrat kam a pod jakým názvem novou scénu uložit. Vybereme složku Scenes a scénu pojmenujeme Level1.tscn.

Zajímavost: Tscn je textový formát pro scény v Godotu.
Například scéna, kterou jsme právě vytvořili vypadá takhle:
[gd_scene format=2]

[node name="Node2D" type="Node2D"]

Jak bude tento projekt prokračovat

Společně budeme vytvářet jednoduchou platform-shooter hru, přičemž se základy práce s Godotem. Můžete se těšit na skriptování, tvorbu animací, tvorbu různých grafických efektů, práci se zvukem a další.

Assety, které budeme v této sérii používat budu vždy zveřejňovat, abyste mohli postupovat přesně tak jako já.

Toto by bylo pro dnešní úvod do této série tutoriálů všechno. Příště se můžete těšit na základní ovládání hlavního charakteru a jeho animace.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: