Z Unity do Godotu – první postřehy při přechodu

Novinky, tutoriály, tipy a další...

Z Unity do Godotu – první postřehy při přechodu

Přechod z Unity do Godotu

Jako u ostatních herních enginů ani tady se nedá jednoduše říci, který z nich je lepší – každý má své pro a proti. Proč tedy přejít z Unity do Godotu, nebo naopak proč zůstat? Pokusím se vám objasnit výhody i nevýhody obou enginů a také představit základní rozdíly mezi nimi.

V čem je Godot lepší?

Unity

Je má proprietární licenci. Samotné používání je zdarma, ale za funkce navíc a nebo při vyšších výdělcích musíte za používání platit.

Na vývoji se podílí pouze vývojáři najatí Unity, z uzavřeného týmu.


Aplikace je relativně velká a na slabších zařízeních v podstatě nepoužitelná.


Špatná podpora pro Linux.

Godot

Je open-source, tedy kompletně zdarma a otevřený vlastním úpravám pro pokročilé vývojáře.


Díky komunitnímu vývoji je proces vývoje mnohem rychlejší.

Aplikace zabírá jen pár MB, je velmi light-weight (rozjede ji opravdu jakýkoli počítač z tohoto století)

Skvělá podpora pro linux

První bod může být trochu sporný, zda-li se dá říci, že je Godot lepší v tom, že je open-source. Určitě je to věc názoru každého, ale pro mě osobně je to velký selling-point.

Tento výpis rozdílů ukazuje převážně na obecnější vlastnosti enginů, k samotné funkčnosti se dostaneme dále v tomto článku.

Když je Godot tak skvělý, proč by někdo používal Unity?

Ačkoli se může podle předchozího porovnání Godot jevit jako mnohem lepší engine než Unity, není to tak jednoduché. Každý má něco pro a proti.

Hlavní nevýhodou Godotu je stáří, resp. mládí softwaru, jeho vývojáři zatím jednodušše nestihli tolik, co vývojáři Unity. Nicméně, jak jsem již dříve zmínil, vývoj Godotu je díky open-source licenci opravdu velmi rychlý, takže to nebude trvat dlouho a Unity rychle dožene.

Věk Godotu je ale zároveň i výhodou, protože vývojáři se mohli poučit z chyb ostatních enginů. Jako příklad bych uvedl „prefabs“ s Unity – skupiny různých objektů, skriptů a nastavení, zabalené v jednom objektu pro snadnější používání. Dlouho nebylo možné v Unity s prefaby nijak jednoduše pracovat, což bylo napraveno teprve nedávno.

Tento problém Godot vyřešil už od začátku a to jednoduchou absencí prefabů. Náhradní systém je „nestování“ scén – vytvoříte si novou scénu a tu pak můžete přidat do jiné scény. V jednoduchosti je krása.

O jednoduchosti běžného použití obou enginů by se dalo polemizovat. Každý má něco svého. Pro rychlé prototypování 3D hry bych nejspíše zvolil Unity, avšak pro ostatní účely bych se přiklonil ke Godotu.

V čem je největší rozdíl z pohledu vývojáře

Z mého pohledu bych za největší rozdíl označil to, že Godot je node-based a že namísto přidávání komponentů přidáváte jednotlivým nodes další nodes, každá s vlastním účelem, které dohromady tvoří „strom“, který je vlastně celá hra.

Další věc, která mě zprvu překvapila je, že každá node může mít pouze jeden skript, což mi připadalo zvláštní, avšak později jsem zjistil, že díky celkovému systému fungování enginu není ani více potřeba.

Godot používá velmi četně tzv. signály, což je přesně to, co byste podle názvu čekali – jedna node vyšle signál a ostatní nodes, které tento signál zachytávají na něj nějak zareagují.

Jak těžké je přejít z Unity do Godotu

Pokud jste již zběhlí v Unity a bojíte se tento krok udělat, tak vůbec nemáte proč. Rozhraní je velmi podobné a intuitivní a ani u samotného skriptování se nemusíte obávat žádných výraznějších problémů – pořád je to jedno a to samé, akorát se sem tam něco jmenuje trochu jinak.

V tomto článku jsem samozřejmě nepokryl zdaleka všechny rozdíly, neboť je jich spousta, nicméně doufám, že jsem vás inspiroval k tomu, podívat se co Godot dokáže a dát mu šanci. Za pokus nic nedáte a stažený ho máte za pár sekund.

Pro detailnější popis přechodu z Unity do Godotu si můžete přečíst tento oficiální článek.

Později na této stránce naleznete spoustu tutoriálů, které vám pomohou s vývojem her v Godotu začít a také vám pomohou porozumět, jak vlastně celý engine funguje. Tyto články později naleznete pod rubrikou tutoriály.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: